AZ INTÉZMÉNY BEMUTATÁSA
Az iskola története
Pacsirtatelep 1910-ben keletkezett. 1923-ban gróf Klebelsberg Kunó kultuszminiszter elrendelte a Vörösmarty utcai Állami Elemi Népiskola felépítését a mai helyén. Így épült fel az új épület 1927-ben. Teljesen 1928. március 10-én lett készen. 1930-ban, a tanulólétszám rohamos emelkedésének köszönhetően, már 30 osztálya volt az iskolának!
Az elmúlt harminc esztendőben az iskola sokat változott, fejlődött. 1985-ben emeletráépítéssel 24 tantermes lett. Szaktantermekkel, műhelytermekkel, tanulói ebédlővel, konyhával, könyvtárral bővült az intézmény. A régi széntüzeléses kályhákat felváltotta a központi fűtés. Az iskola új bútorokat, szemléltető eszközöket kapott. Az építkezés alatt a Lehel téri barakképületben folyt a tanítás /ma: Magyarok
Nagyasszonya tér /. Sajnos a költözködések után részben eltűntek, részben megsemmisültek az addig féltve őrzött régi tablók, tárgyi
emlékek.
1995. december 1-jén az iskola ismét nevet változtatott. A II. világháború után egyszerűen csak Általános Iskolának nevezett intézmény felvette a reformkor költőóriásának nevét, s Vörösmarty Mihály Általános Iskola lett.
A Millennium és Vörösmarty Mihály születésének 200. évfordulója tiszteletére avatta fel a kerület polgármestere az épület előtti kertben Kocsis Előd szobrászművész Vörösmartyról mintázott bronzszobrát 2000 májusában. Azóta is az iskolai élet jeles eseményei közé tartozik a Vörösmarty-nap.
Az intézmény fejlődése az elmúlt pár évben is töretlen volt. A tanulólétszám ugyan jelentősen csökkent az évek során, de a képzés színvonala nem. 1996-ban német nemzetiségi oktatás kezdődött az iskolában. A mai diákok már a 2000-ben átadott nyelvi laboratóriumban sajátítják el a három oktatott idegen nyelvet, az angolt, a németet és az olaszt. Az angol és a német nyelvet emelt szinten/óraszámban tanulhatják a gyerekek.
A magyar kultúra ápolása mellett az iskola feladatának tekinti a Pesterzsébeten élő német és cigány kisebbség nyelvének, hagyományainak közvetítését is.
A 2003. év újabb fordulópont volt az iskola történetében. Pesterzsébet Önkormányzat Képviselő-testületének döntése értelmében többcélú, közös igazgatású közoktatási intézmény lett új névvel: Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Logopédiai Intézet. 2008-ban az oktatási kormányzat és a fenntartó közösen teljesen felújíttatta az épületet, mely jelenleg megfelel a XXI. század követelményeinek.
2013-ban az állami fenntartó elcsatolta a szakszolgálatot az általános iskolától, a nevünk ismét változott: Budapest XX. Kerületi Vörösmarty Mihály Általános Iskola.
A helyi Pedagógiai Program legjelentősebb módosításai az elmúlt években:
- Sajátos nevelési igényű beszédfogyatékos tanulók integrált nevelése-oktatása a 2006/2007. tanévtől.
- Enyhe fokú értelmi fogyatékosság miatt sajátos nevelési igényű tanulók integrált nevelése-oktatása 1-8. évfolyamon (2007. évi
módosítás). - Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók képesség-kibontakoztató és integrációs felkészítése (2007. évi módosítás).
- Emelt szintű angol nyelvoktatás 1. évfolyamtól a 2009/2010. tanévtől.
- Közoktatási típusú sportiskolai osztály a 2009/2010. tanévtől.
Az iskolánkban folyó nevelő-oktató munka céljait az általános emberi és nemzeti értékek tanulókkal történő megismertetése, elfogadtatása és átadása határozza meg. Pedagógiai munkánk alapvető feladata, hogy a gyermeki nyitottságra, fogékonyságra, érdeklődésre és aktivitásra építve a személyiségfejlődés szempontjából kiemelten fontos értékeket tanulóink elsajátítsák, ezek képviselete váljon bennük meggyőződéssé és határozza meg viselkedésüket, magatartásukat.
2018. szeptember 1-jétől, Református Egyház által fenntartott intézmény lettünk.
Fenntartó: Budapest – Pesterzsébet – Klapka téri Református Egyházközség
Nevünk: Vörösmarty Mihály Református Általános Iskola